Anasayfa
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
İletişim
Talep Formu
 

OPTİK FORM TASARIMI VE BASIMI

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Zaman zaman değişik amaçlarla kullandığınız optik formları okutamadığınız ya da optik okuyucuda okuturken sıkışma, çift kağıt geçme, durarak okuma gibi bir çok sorunla karşılaştığınız olmuştur.
İşte bu ve benzeri sorunları yaşamaksızın, her tür optik okuyucu marka ve modelinde sorunsuz okutma yapılabilmesi için; OPTİK FORM üretiminde çok büyük önemi olan 3 faktör vardır.

1. FORM  TASARIMI’nın hatasız yapılması,
2. Kullanılan KAĞIT’ın optik form basımına uygun olması,
3. BASKI ve KESİM işlemlerinin doğru ve kaliteli teknik malzeme kullanılarak, titiz bir işçilikle yapılması gerekir.

1.   FORM TASARIMI;      Optik Form üzerinde iki temel bölüm vardır.

(A) Timing marker (işaretleme çizgileri),
(B) Grid (Doldurma-İşaretleme Yuvarlakları)

  Bu çok önemli iki alan, kağıt üzerine çok hassas bir ölçü sistemiyle oturtulmaktadır. Timing Marker’ların kesim noktasına uzaklığından, grid’lerin yatay ve dikey olarak birbirine uzaklıklarına kadar her şey matematiksel bir yapıdan oluşmaktadır.
  İyi bir tasarımda, Optik Form’un kullanım amacına uygun olarak, açıklama alanları ve de bilgi alanları doğru olarak yerleştirilmeli, gereksiz bilgi alanı içermemelidir.
  Ayrıca, ülkemizde 9 Marka’nın 30’un üzerinde Optik Okuyucu modeli kullanılmaktadır. Bu cihazların okutma özellikleri birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Öyle ki Timing Markerların başlangıçlarının, kağıt kesim noktalarına uzaklığının bile cihaza göre değişiklik gösterdiği bir durumda, tüm Marka ve Model Optik Okuyucuları tanıyan deneyimli kurumların hazırladığı optik formların kullanılması büyük önem kazanmaktadır.

2.     KAĞIT;

  Optik Formların, sorunsuz okutulabilmesi için 110 gr 1. Hamur (Kaliteli=Özellikli) Kağıda basılması gerekmektedir. Optik Formlar, kullanım amacına göre, 1. Hamur olmak kaydı ile Teknik Özelliklerine (Sertlik = Tokluk ve Kalınlık) bağlı olarak 90 ve 100 gram kağıda da basılabilir.
  Okutma esnasında kullanıcıların sorun yaşamaması için, Optik Form basımında mutlaka aynı markanın, aynı gramajdaki kağıdının kullanılması çok önemlidir. Çünkü ülkemizdeki optik okuyucu marka ve modellerinin, çok büyük bir bölümünün Otomatik Kağıt Kalınlığı algılama özelliği yoktur. Dolayısıyla farklı gramajda veya farklı markaların aynı gramajdaki ürünleri arasında kalınlık farkı olduğundan, Form Okutmalarında çift kağıt geçme ve/veya sıkıştırma sorunları yaşanacaktır. Bu nedenle düzenli olarak aynı marka ve gramajda kağıttan basılan optik formları kullanmanız büyük önem taşımaktadır.

3.     BASKI ve KESİM;

  Kağıt seçimi kadar, kullanılan renk, boya ve BASKI TEKNİĞİ de Optik Form okutmalarında önemlidir. Ülkemizde ki optik okuyucuların büyük bir kesimi Kurşun Kalem okuma özelliklidir. Dolayısıyla Grid’lerin basımında kullanılan renklerin optik okuyucu tarafından algılanmaması=görülmemesi gerekmektedir. Ayrıca Timing Marker’ların siyah renkte olması gerekmektedir. Kullanılan siyah boyanın kaliteli ve viskozite sinin yüksek olması gerekmektedir. Böylece hem okutma esnasında tekerleklere bulaşma oranı azalmakta, hem de baskı esnasında renk kaybı oluşmamaktadır.
  KESİM ise optik form baskısı aşamalarından en hassas olanıdır diyebiliriz. Form tasarımından başlayan, kağıt seçimiyle, montaj şekliyle, baskı yöntemi ile devam eden işlemlerin, son aşaması olan kesim işlemi çok hassas bir işlemdir. Kullanılan montaj ve baskı tekniğiyle, en az sayıda bıçak hareketi ile kesimin sonuçlanması sağlanmalıdır.

Görüldüğü gibi çok geniş bir bilgi birikimi, deneyim ve ustalık gerektiren OPTİK FORM tasarımı ve basımını 25 yıllık deneyimle gerçekleştirmekteyiz.
Ekibimiz Dünyada ve Ülkemizde var olan tüm marka ve model optik okuyucuları ve teknik özelliklerini yakından tanımaktadır.

Optik Form basımında kullandığımız kağıtlar 110 veya 90 gr olup, dünyanın önde gelen kağıt üreticilerinin Türkiye mümessillerinden temin edilmektedir. Optik Formlar, anlaşmalı matbaamızda ve kendi baskı makinemiz ile basılmaktadır.

Kurumumuz yıllık 20 milyondan fazla bastığı her türlü amaca yönelik OKUTMA GARANTİLİ optik formları, bünyesindeki grafikerlerle 1 günde tasarlayıp, 3 iş gününde teslim edebilmektedir.
 
 
 
[ Anasayfa ]                     [ Hakkımızda ]                       [ İnsan Kaynakları ]                     [ İletişim ]
 
® Copyright 2008 ©
  Datasis Yazılım, Donanım, İletişim, Yayıncılık, Eğitim ve Sınav Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. Tel : 0216 577 2627 - 0216 469 4869 - 0505 825 5095